Home | Blog | Contact Us | Site Map
Cinema MapBed and BreakfastNews Events WASP

Waltham Abbey
Town Council
Town Hall
Highbridge St
Waltham Abbey
Essex EN9 1DE

Phone: 01992 714949
Fax: 01992 763774

Town Council Offices Are Open From:
9AM - 5PM
Monday - Friday

 

   Waltham Abbey In Bloom 2016

This is a download and is 35MB in size. Right click on the link and select "save target as... " or "save link as..." to download the file 
The Awards Evening was held on Friday 2nd September 2016 at the Cornmill Suite for the annual Waltham Abbey In Bloom Competition. With eleven categories, the competition includes the best front garden, town garden, colourful public house, hanging basket, and even the best allotment. Nominations are made from members of the public, and then the Mayor of Waltham Abbey Town Council judges the competition and awards the prizes. 
Receiving their certificates from the Mayor, Cllr Mrs Helen Kane are:
                          

Best Kept Allotment (Capershotts) -    (C8) Derek Quinton & (C4) Anne Quinton

Best Kept Allotment (Longfields)  - (L35) James Wainaina                   
 

Best Kept Allotment (Denny Avenue) - (DA1a) Chris Hamer  & (DA12) June Wooding 

Best New Allotment - (DA10) Mrs Groom                  

                                
Best Overall Allotment  - (L35) James Wainaina 
                                          
Best Kept Residential Front Garden -  Mr & Mrs Thomas 
                                                                

Best Kept Town Front Garden - Eric Robinson

Best Kept Park Home Garden - Winifred Cogan

Best Residential Container - Eric Robinson

Best Residential Hanging Basket -Mr & Mrs Thomas

Most Colourful Public House - The Angel 

Most Colourful Business Frontage - The Angel

Best Kept Communal Garden - Len Day - Jubilee Court

Tallest  Sunflower -   Mr & Mrs Thomas                                 

Best School Garden with Pupil Involvement - Waltham Holy Cross School  

Best Overall - Waltham Abbey In Bloom - Mr & Mrs Thomas 

Horticultural Show 2016

Vegetables

Best 3 Potatoes - David Haskell

Best 3 Onions - James Wainiaina
 
Special 3 Onions - Pearl Palmer

Best 1 Marrow - Victoria Difrancesco                                    

Best 3 Courgettes - James Wainaina

Best 5 Runner Beans - John Fox 

Best 1 Squash - David Haskell

Best 3 Beetroots - Dominique Concidine

Best 3 Carrotts - Mick Weeks

Salad

Best 3 Tomatoes - Mick Weeks 

Best 1 Cucumber - James Wainaina

Spring Onions (small bunch) - Dominique Concidine

Best Peppers / Chillies - Dominique Concidine

Green Leaf - George Darlow

Sweetcorn - Victoria Difrancesco

Fruit

Best Soft Fruit - Anne Quinton

Best Other Fruits - Victoria Difrancesco

Novelty Class

Heaviest Entry - Mick Weeks

Oddest / Strangest Shape Entry - Hazel Fox

Longest Entry -Hazel Fox

Most Unusual Variety - Mick Weeks

Scarecrow - Dotty

Cookery Class

Best Sponge Cake - Anne Quinton

Best Jams - Linda Jewson

Pickles and Chutneys - Mick Weeks

Floral Class

Harvest Time - Anne Quinton

Three flowers from garden - Mick Weeks 

Cup & Saucer Arrangement - Anne Quinton

Photographic Section

(Garden, flowers, wild life, Allotment life (size not to exceed 29cm x 42cm in area)

Dominique Considine

School / Children Entries

Tray Garden - Ruby Froom

Bake some Fairy Cakes - Amber & Joe Fox Reid

Best in Show Award 2016 - Mick Weeks 















 

Site design and construction by arooney web design